10 celebrități pe care pariem că nu știai că sunt șoferi de mașini de curse

Cuprins:

Anonim

În aceste zile, se poate simți că știm tot ce trebuie să știm despre o celebritate. După ce i-am văzut la televizor, în interviuri și pe rețelele de socializare, poate părea că avem o imagine completă despre cine este acea vedetă. Cu toate acestea, atunci când sunt în afara ceasului, multe vedete au niște talente și interese destul de surprinzătoare. Andrew Garfield a șocat fanii când a dezvăluit că a fost o gimnastă pasionată, iar Heidi Klum a surprins lumea cu abilitățile ei de jodel.

Mașinile reprezintă un interes deosebit de comun în rândul celebrităților bine stabilite, cu venituri substanțiale de consum. Unele vedete, precum Jerry Seinfeld și Jay Leno, colectează pur și simplu mașini rare. Cu toate acestea, alții necesită mai multă acțiune decât colectarea mașinilor și ar prefera să se urce la volan. Un număr șocant de celebrități de renume sunt șoferi de mașini de curse în timpul lor liber. Continuați să citiți pentru a afla care 10 celebrități din lista A sunt în secret șoferi de mașini de curse.

10 Rowan Atkinson

În ciuda fațadei sale stângace ca Mr. Bean, Rowan Atkinson este surprinzător de cool. Actorul de comedie este un pasionat de mașini sport și își petrece timpul liber colecționând, scriind și concurând cu niște vehicule incredibile. El a concurat într-o serie monomarca Renault 5 Turbo și într-o mașină de curse McLaren F1, înainte de a se prăbuși cu ea. Hobby-ul actorului a ajuns chiar și pe ecran, inspirând populara franciză Johnny English în care Atkinson a condus singur.

9 Patrick Dempsey

Patrick Dempsey, șofer de mașină de curse

Patrick Dempsey are la fel de succes în lumea curselor ca și în lumea actoriei. Potrivit The New York Times, Grey’s Anatomy „Dr. McDreamy” a ajuns în fruntea grupului în multe curse. Actorul a ocupat locul al patrulea și al cincilea în infama cursă de 24 de ore de la Le Mans și al treilea în Rolex 24. El deține chiar și o echipă de curse de mașini sport, Dempsey Racing și coproprietar al echipei Vision Racing în IndyCar.

8 Caitlyn Jenner

Jenner a fost cu mașini de curse de când a câștigat o cursă auto cu celebrități în 1979. După ce cursa plină de stele i-a aprins pasiunea, Jenner a petrecut ani de zile studiind sportul și concurând profesionist. Deși Jenner nu a câștigat prea mult, ea a fost foarte respectată pe piste și a fost primită recent cu brațele deschise ca proprietară a echipei Jenner Racing.

7 Michael Fassbender

Michael Fassbender și-a făcut realitate visul de mult timp de a deveni șofer de mașini de curse. Potrivit GQ, actorul X-Men a început să concureze în 2017 cu echipa Scuderia Corsa Ferrari Challenge. Până în 2022, el conducea un Porsche 911 RSR-19 în infama cursă de la Le Mans de 24 de ore. În timp ce echipa Fassbender Proton Competition a încheiat cursa pe locul 51, călătoria până acolo a meritat din plin. Fassbender și-a documentat procesul de antrenament pe canalul YouTube al Porsche.

6 Frankie Muniz

Frankie Muniz conducând o mașină de curse

Frankie Muniz din Malcolm in the Middle a părăsit actoria pentru a urma o carieră în conducerea mașinilor de curse la începutul anilor 2000. Potrivit Sportscasting, actorul a concurat în peste 50 de curse înainte de a suferi răni grave în urma unui accident care l-a forțat să se retragă prematur. În ultimii ani, Muniz și-a exprimat angajamentul reînnoit față de sporturile cu motor și a spus că va face tot posibilul pentru a începe din nou să concureze profesional.

5 Paul Newman

Paul Newman a devenit interesat de sporturile cu motor după filmarea filmului cu mașini de curse Winning în 1969, potrivit Alt_Driver. După ce a debutat la Thompson International Speedway în 1972, Newman a continuat să aibă o carieră de curse ilustră în care a câștigat patru campionate naționale. Conducătorul lui Cool Hand Luke a concurat până la 80 de ani și a format echipa Newman-Haas Racing, care a adus opt campionate de șoferi în timpul deținerii sale.

4 Craig T. Nelson

Conducerea mașinilor de curse nu este un hobby pentru Craig T. Nelson. Actorul Incredibilii s-a îndrăgostit de sport după ce a concurat într-o cursă de celebrități. După aceea, a lucrat să investească în curse la fel de mult timp și energie cât avea în actorie. Cu toate acestea, deoarece Nelson a deținut și a finanțat în primul rând echipa Screaming Eagles Racing, a trebuit să petreacă mai mult timp departe de pistă jucând decât și-ar fi dorit.

3 Tim Allen

Tim Allen a condus pentru echipa pe care a deținut-o împreună cu producătorul de mașini sport Steve Saleen, potrivit The Auto Challenge. Echipa, Saleen/Allen „RRR” Speedlab, a fost numită după sunetul pe care Allen l-a făcut celebru în „ Home Improvement” și a fost înființată ca o modalitate de a afișa Ford Mustang-urile lui Saleen. În timp ce Allen nu a reușit să devină un pilot de curse profesional, echipa a avut destul de mult succes și a câștigat campionatul World Challenge Sports Car Club of America în 1996.

2 Matt LeBlanc

Matt LeBlanc este un fanatic de Formula 1 și conduce mașini de curse atât pe ecran, cât și în afara acestuia. Actorul Friends a urmat mai multe școli de șoferi pentru a deveni un pilot de curse informat și priceput, și se vede. LeBlanc a parcurs cel mai rapid tur din segmentul „stea într-o mașină la preț rezonabil” al salonului auto Top Gear. Potrivit Men’s Journal, abilitățile sale i-au adus chiar și un concert de gazdă în emisiune alături de prezentatorul britanic Chris Evans.

1 Tom Cruise

Tom Cruise pare un erou de acțiune din viața reală, cunoscut pentru a escalada munți, a se agăța de elicoptere și a conduce mașini de curse. Cruise a condus prima dată o mașină de curse în filmul NASCAR, Days of Thunder. Apoi, testul de actor a condus Red Bull Racing F1 în 2011. Deși nu era un profesionist, el a impresionat pe toată lumea cu abilitățile sale pe pistă, parcurgând 24 de ture în timpul sesiunii de șapte ore și îmbunătățindu-și timpul pe tur cu 11 secunde.