Stare sportive care au devenit campioni în timpul adolescenței

Cuprins:

Anonim

Anii noștri adolescenței sunt adesea plini de stres și neliniște - luptându-ne cu liceul, schimbările hormonale și îndrăgirile atot consumatoare, dar pentru unii adolescenți, în special, acești ani de formare pot fi deosebit de presărați. În timp ce cei mai mulți dintre noi suntem doar ocupați cu gestionarea temelor, unii adolescenți sunt aici câștigând medalii și competiții la cel mai în alt nivel pentru abilitățile lor sportive. Imaginați-vă că nu terminați încă liceul și câștigați o medalie olimpică? Destul de impresionant.

Pentru Jocurile Olimpice, nu există o vârstă minimă universală pentru participanți stabilită de Comitetul Olimpic Internațional, dar sporturile individuale au propriile limite de eligibilitate. Gimnastele, de exemplu, trebuie să aibă cel puțin 16 ani pentru a concura la Jocuri.

Ca adolescentă britanică Emma Raducanu câștigă US Open, devenind prima britanică care a câștigat un Grand Slam de tenis din 1977, să aruncăm o privire la câțiva campioni sportivi la fel de tineri care au atins cel mai în alt nivel al domeniilor lor în anii adolescenței.

8 Simone Biles

Gimnastă americană emblematică Simone Biles, în vârstă de 24 de ani, este cea mai decorată gimnastă din toate timpurile - cu o grămadă de medalii și trofee pe numele ei. După ce a început gimnastica la vârsta fragedă de șase ani, Simone a devenit profesionistă la doar paisprezece ani. La Jocurile Olimpice de vară de la Rio De Janeiro din 2016, Biles a câștigat prima ei medalie de aur când avea doar nouăsprezece ani - prima dintre cele șase medalii pe care le-a câștigat în timpul carierei sale olimpice. Succesul micuței superstar continuă să crească.

7 Emma Raducanu

Steaua britanică a tenisului Emma Raducanu a făcut istorie săptămâna trecută cu victoria ei la US Open, luând acasă trofeul final feminin și devenind prima calificată care a făcut acest lucru. Natura umilă a Emmei și capacitatea de a reveni luptă după o perioadă dificilă la Wimbledon anul acesta i-au câștigat legiuni de fani. La doar optsprezece ani, maturitatea pe care a demonstrat-o este mult peste anii ei.

6 Yulia Lipnitskaya

Yuliya_Lipnitskaya_at_the_Skate_Canada_2013_21

Icesskater Yulia Lipnitskaya a atras atenția la nivel mondial pentru performanțele sale extraordinare la Jocurile Olimpice de iarnă din 2014, oferind o performanță de neuitat pe muzica lui Schindler's List și contribuind la medalia de aur a echipei ruse victorie. Ea are onoarea de a fi cea mai tânără patinatoare artistică care a câștigat vreodată o medalie de aur la Jocurile Olimpice, la doar 15 ani și 249 de zile. Yulia, 23 de ani, s-a retras din sportul profesionist în 2017, după un an scurt, dar extrem de reușit.

5 Laurie Hernandez

Gimnasta americană Laurie, în vârstă de 21 de ani, și-a făcut debutul internațional la Rio pentru Jocurile Olimpice din 2016. Succesul a fost scris pe cărți pentru Hernandez - ea a câștigat două medalii olimpice în timpul jocurilor, obținând aur la proba pe echipe și argint la bârnă de echilibru. Laurie avea doar șaisprezece ani. De când a concurat, ea a continuat să participe la Dancing with the Stars și a demonstrat un talent considerabil - câștigând primul loc!

4 Sky Brown

Skateboarder britanic-japonez Sky Brown, în vârstă de 13 ani, este în prezent cel mai tânăr atlet sponsorizat de Nike din lume, iar anul acesta la Jocurile Olimpice de la Tokyo a câștigat medalia de bronz în parcul feminin. skateboarding. Având doar 13 ani și 28 de zile, ea a devenit, de asemenea, cea mai tânără medaliată olimpică pentru Marea Britanie. Succesul ei a dus la o serie de oferte de sponsorizare și atenție pentru tinerețea ei extremă. Sky a început să facă skateboard la doar trei ani, învățând de la tatăl ei și videoclipuri de pe YouTube. Uau!

3 Sunisa „Suni” Lee

Suni Lee are doar optsprezece ani și, totuși, a devenit deja un nume cunoscut datorită performanței sale uimitoare la Jocurile Olimpice de anul acesta de la Tokyo. Ea a devenit prima americană de origine asiatică care a câștigat aurul la evenimentul general și este deja una dintre cele mai decorate gimnaste americane din toate timpurile. Viața lui Suni a suferit o schimbare masivă de la victoriile ei, după ce coechipiera Simone Biles a fost forțată să se retragă din evenimentul general.

2 Katie Ledecky

American Katie Ledecky este acum considerată unul dintre cei mai mari înotători ai tuturor timpurilor, având o colecție impresionantă de 7 medalii de aur și 15 medalii de campionat mondial și deținând un apel nominal de timpuri record mondiale. În 2012, la Jocurile Olimpice de la Londra, Katie a fost câștigătoarea surpriză a probei de 800 de metri liber - și a uimit lumea. Katie avea doar cincisprezece ani pe atunci! Acum, în vârstă de 24 de ani, Ledecky continuă să concureze la cel mai în alt nivel, iar anul acesta s-a adăugat la numărul de medalii cu încă două medalii de aur.

1 Momiji Nishiya

Momiji Nishiya a devenit recent prima campioană feminină de skateboarding stradală la Jocurile Olimpice de la Tokyo, luând primul loc pe teren propriu. Vedeta japoneză, acum paisprezece ani, avea doar treisprezece ani când a obținut cu succes aur pentru performanța sa în competiția de stradă feminină, iar acum deține recordul pentru a treia cea mai tânără medaliată cu aur din toate timpurile și este cea mai tânără medaliată cu aur care a venit vreodată din țara ei.. Copilul are potențial!